قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / ozone generator / ضدعفونی آب شرب دامداری و مرغداری با ازن

ضدعفونی آب شرب دامداری و مرغداری با ازن

استفاده از ازن برای ضد عفونی آب آشامیدنی، سبب از بین رفتن میکروبها و انگلهای موجود در آب می شود و این امر سبب کاهش بیماری های ناشی از آب و مرگ و میر در دامداری و مرغداری می­گردد. استفاده از کلر که در حال حاضر در مرغداریها رایج است، علاوه بر اینکه كلیه عوامل بیماری زا را از بین نمی برد، اگر در دزهای بالاتر زده شود راندمان محصول را کاهش می دهد و حتی در مواردی باعث مرگ و میر در گله مرغ می­گردد. بیشتر منابع آب مورد استفاده در مرغ­داریها دارای میکروارگانیسم های بیماری زا هستند که این امر موجب بیماری و وقوع تلفات و کاهش راندمان تبدبل غذا به گوشت می­شود.

Disinfection-of-drinking-water-for-livestock
Disinfection-of-drinking-water-for-livestock

کاربرد ازن در تصفیه آب و ضدعفونی آب شرب دامداری و مرغداری

نقش ازن در تصفيه آب و پساب بعنوان يك عامل اكسيد كننده و نيز يك تركيب گندزدا حائز اهميت مي­باشد. امروزه استفاده از ازن به سبب مزاياي آن نسبت به كلر زني رو به افزايش مي­باشد. بطور كلي ازن از قابليت اكسيد كنندگي قوي­تري نسبت به كلر برخوردار بوده و استفاده از آن ايمن­تر مي­باشد. همچنين گاز ازن اضافي بدون آنكه هيچ خطري براي محيط زيست ايجاد كند تجزيه شده و به بيرون تخليه مي­شود که محصول واپایش آن اکسیژن است. مكانيسم عملكردي ازن در حذف ميكروارگانيسمها، بر فروپاشي و تخريب مستقيم ديواره سلولي باكتريها استوار مي­باشد. اين در حالي است كه عملكرد شيميايي كلر دقيقاً مشخص نبوده و به احتمال قوي بر پايه نفوذ كلر از ديواره سلولي، حمله به گروههاي آنزيمي و در نتيجه تخريب ميكروارگانيسمها ميباشد.

مصرف واكسن ها را غالباً در آب آشاميدني تجويز مي كنند؛ ولي بايد توجه داشت كه هر گونه مواد ضدعفوني كننده در آب، واكسن هاي زنده را بي اثر مي كند، لذا به آبي كه داراي بقاياي مواد ضدعفوني كننده است نبايد واكسن افزوده شود. جائي كه نتوان آب بدون مواد ضدعفوني كننده را تهيه كرد با افزودن شير خشك بدون چربي مواد ضدعفوني كننده موجود در آب را خنثي مي كنند که به لحاظ هزینه مقرون به صرفه نیست. با ضدعفوني كردن آب با ازن با توجه به نيمه عمر كوتاه ازن پس از 25 دقيقه، مي توان واكسن هاي زنده را به آب افزود. ضمن اينكه در اين شرايط ( با افزايش DOیا اکسیژن آب ) مرغ رغبت بيشتري براي خوردن آب داشته و مي توان از موفقيت واكسيناسيون اطمينان حاصل كرد

disinfection-of-drinking-water-for-poultry
disinfection-of-drinking-water-for-poultry

Disinfection of drinking water for livestock and poultry

بنابراین در مجموع مزایای ازن در ضدعفونی آب شرب را به اختصار میتوان برشمرد:

  • تأثير ازن بر روي ديواره باكتري ها ، %51 بيشتر از كلر و از نظر زماني نيز 3100 برابر سريع تر از كلر عمل مي كند
  •  ازن قابليت كشتن و از بين بردن ميكروارگانيسم هاي مختلف شامل انواع باكتري ها، قارچ ها، ويروس ها، مخمرها و جلبك ها را داراست. ازن در برابر كيت هاي پروتوزدايي چون ژيارديا و كريپتوسپوريديوم نيز مؤثر بوده كه كلر فاقد اين خاصيت است .
  • نيمه عمر ازن در آب، كوتاه و بسته به دما و شرايط PH  بين 17-30 دقيقه مي باشد.
  • ازن خاصيت بوزدايي داشته و خيلي سريع با اكثر میکروارگانیسم­های تولید بو واكنش داده و آنها را اكسيد مي كند ولي كلر خود باعث ايجاد بو  و  طعم در آب مي شود.
  • ازن رنگ و كدورت آب را مي گيرد
  • ازن فلزات انتقالي را اكسيد و آنها را به اكسيدهاي كمي محلول تبديل مي كند كه به آساني با فيلتراسيون جدا مي شوند. مثلاً آهن به شكل فروس در آب غير محلول است ، ازن آن را به فريك هيدروكسيد تبديل مي كند كه بسيار نامحلول بوده و به وسيله فيلتراسيون قابل جدا كردن است. ساير فلزات حساس به ازن عبارتند از : آرسنيك، كادميم، كرم، كبالت، مس، سرب، منگنز، نيكل، روي و ساير يون هاي فلزات سنگين و تركيبات آن.
  • ازن خيلي سريع عواملي چون منگنز، آهن، سولفيد هيدروژن، آمونياك، سيانيد، نيتريت، تانن ها، هيدروكربن هاي آروماتيك، بنزن، تولوئن، گزيلن، آلاينده هاي ارگانيك، بقاياي سوخت هاي ديزلي در آب، هيدروكربن هاي آليفاتيك، سولفيدها، سولفيت ها، تركيبات نيتروژنه، استون، دي اكسين ها، بوهاي متصاعد شده از سيستم هاي تصفيه فاضلاب، فنل، بقاياي مواد شوينده و آلاينده هاي هوا را اكسيد و به تركيبات كم ضرر و يا بي ضرر تبديل مي كند

نتایج آنالیز آب

(آستانه مجاز آلودگی: 1000 Cfu/ml )

نوع نمونه میزان آلودگی (Cfu/ml)
قبل از ازن­زنی 2000
ازن­زنی با روش تزریقی (Injection) 1300
ازن­زنی با روش چرخشی (Circulation) 700

 

کلمات کلیدی:میوه میوه ها میکروارگانیسم وAmoebocytes وی اج اس پرورش آبزیان پرورش دام و طیور پرورش قزل آلا پرورش ماهی کاربرد ازن کاربرد ازن در کشاورزی کاهش PH کاهش باکتری‌ها کاهش میزان ضایعات کشاورزی کشتارگاه کنترل باکتری کپک گند زدایی گیاهان

مطلب پیشنهادی

سیستم-های-ازن-ساز-ozone-generator-WEDECO-GSO-GSA

سیستم های ازن ژنراتور WEDECO GSO/GSA

نگاهی اجمالی بر مزیت‌های ازن ژنراتور WEDECO • مصرف انرژی کم در واحد تولید ازن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *